Ćwiczenie 6. Tworzymy superbohatera
W dzisiejszym ćwiczeniu ponownie skorzystamy z mapy myśli. Tyle że tym razem będzie to mapa bardziej skomplikowana, mająca nam dać odpowiedź na konkretne pytania. Wykorzystamy ją do stworzenia opisu bohatera. W końcu każda opowieść powinna mieć ciekawego bohatera, który zapadnie w pamięci czytelników. A żeby taki był, musimy najpierw sami ustalić, czym ma się wyróżniać i jakie mają być jego cechy.
Przykład
Mamy za zadanie napisać opowiadanie, w którym głównym bohaterem będzie niedźwiedź polarny. Żeby przedstawić bohatera w opowiadaniu, najpierw sami musimy go trochę poznać i ustalić kilka najważniejszych rzeczy. Jak wygląda taki niedźwiedź? Gdzie żyje, co je, jakie ma zwyczaje? Czy przyjmujemy, że w naszym opowiadaniu niedźwiedź umie mówić? Czy nadajemy mu cechy ludzkie (myśli i zachowuje się jak człowiek, jak np. Kubuś Puchatek) czy jest po prostu niedźwiedziem? Wszystkie te informacje możemy przedstawić na mapie myśli. Właśnie tak.
Zobaczcie, że każdy “temat” to oddzielna gałąź na mapie. Zaznaczyłam je też innymi kolorami. Ale to mój wybór, tak łatwiej mi wszystko odczytać. Jeśli wolicie napisać wszystko jednym kolorem, oczywiście możecie to zrobić. Mapa myśli ma być pomocna i wygodna dla Was.
Wyzwanie
Czas na wyzwanie dla Was. Dzisiaj będzie się ono składało z dwóch części.
A) Wymyśl superbohatera, który w rzeczywistości nie istnieje. Masz zupełną dowolność w tym, jakie będzie. Za pomocą mapy myśli odpowiedz na pytania:
- Jak się nazywa?
- Jak wygląda?
- Jakie ma supermoce?
- Skąd wzięły się jego supermoce?
- Jaki jest jego słaby punkt?
- Jakie są cechy jego charakteru?
B) Teraz napisz krótki tekst, w którym bohaterem będzie stworzona przez Ciebie postać.
Czy znasz historię o smoku wawelskim? Jeśli nie, możesz przeczytać ją tutaj albo poszukać tej legendy w bibliotece. Twój bohater ląduje w tej właśnie historii i ma za zadanie uwolnić ludzi od smoka wawelskiego. Pamiętaj, że Twój bohater ma znaleźć swój własny sposób na smoka, wykorzystując przy tym swoje supermoce. Do dzieła!
Aby dodać komentarz poniżej, nie musisz wpisywać adresu email ani strony internetowej. Możesz użyć wymyślonego pseudonimu zamiast imienia.