Ćwiczenie 5. Robimy burzę mózgów

Zanim usiądziecie do pisania, dobrze by było, żebyście chociaż trochę wiedzieli, o czym będziecie pisać. Poprzednio podałam Wam pewne informacje, które naprowadziły Was na to, o czym macie pisać. Ale najczęściej nie ma takich gotowych planów. Chcecie opisywać swoje własne pomysły albo macie podany tylko temat opowiadania. Czasem polecenie czy temat wypracowania to za mało. Niekiedy trzeba uporządkować nasze pomysły, bo mamy ich tyle, że sami możemy się w nich zagubić. Innym razem trzeba trochę je rozwinąć, bo oprócz mglistej myśli, nie mamy nic konkretnego. W obu przypadkach przydaje się zrobienie mapy myśli.

Mapa myśli to notatki wykonane w postaci schematu, grafiki. Zapisujemy na niej nasze pomysły w postaci krótkich haseł – jednego, dwóch wyrazów, albo prostych rysunków.

Przykładową mapę myśli, w najprostszej wersji, możecie zobaczyć tutaj. Mapy myśli do tego wpisu przygotowałam na komputerze, aby były lepiej czytelne, ale do ich przygotowania na własne potrzeby najlepiej sprawdza się kartka i długopis.

Z map myśli będziemy korzystać jeszcze w kolejnych ćwiczeniach. Dzisiaj zrobimy mapę myśli, która pomoże nam rozwinąć pomysł poprzez skojarzenia.

Przykład

Załóżmy, że mam napisać opowiadanie na temat “historia pewnego długopisu”. Na środku kartki piszę “historia długopisu”. Dookoła tego hasła będę zapisywać moje pomysły. Zastanawiam się, z czym kojarzy mi się długopis. Czego może dotyczyć jego historia? Jakie inne słowa, miejsca, obrazy, zapachy, wydarzenia przychodzą mi na myśl, kiedy myślę o długopisie. Mogą to być najbardziej niezwykłe i nietypowe skojarzenia, jakie pojawią się w mojej głowie. Każdy pomysł jest dobry i wart zapisania. Notuję je wokół w postaci krótkich haseł, pojedynczych wyrazów. Każdy element łączę strzałką ze słowem “długopis”. Tak zrobiłam moją mapę myśli do historii o długopisie.

Na koniec patrzę jeszcze raz na moją mapę. Czy niektóre z tych skojarzeń można wykorzystać w pisaniu opowiadania? Na pewno tak! Nie muszę wykorzystać ich wszystkich. Pewnie byłoby to bardzo trudne. Wybieram tylko te, które mi odpowiadają.

Jeśli jednak nadal nie wiem, co mam pisać, nie mogę zdecydować, które ze skojarzeń powinnam wybrać, mogę zmienić moją mapę myśli ze skojarzeniami w piramidę skojarzeń.

Żeby zrobić piramidę, na początek łączę w pary wszystkie elementy na mojej mapie. Jeśli jakiś wyraz został bez pary, zostawię go pojedynczo.

Teraz zapisuję moje pary w rzędzie na dole kartki. Szukam jednego wyrazu, który kojarzy mi się z oboma wyrazami w parze i zapisuje go nad nimi.

Robię tak z każdą parą wyrazów lub haseł. Jeśli mam pojedynczy wyraz po prostu go przepisuję do kolejnej linii. Wyrazy które znalazły się obok siebie w nowym rzędzie łączę w pary i znów znajduje dla nich jedno skojarzenie. Robię tak do momentu, aż zostanie mi jeden wyraz. Całość utworzyła kształt piramidy. Dlatego nazywa się piramidą skojarzeń. Teraz mogę napisać opowiadanie wykorzystując końcowy rezultat, czyli wyraz/ hasło znajdujące się na górze.

Wyzwanie

Stwórz mapę myśli dla słowa “gwiazda”. Napisz wszystko, co Ci się skojarzy. Im więcej skojarzeń znajdziesz, tym lepiej. Nawet jeśli dla innych coś nie będzie miało związku z gwiazdami, ważne, że ma dla Ciebie. Spróbuj napisać opowiadanie wykorzystując co najmniej jedno z tych skojarzeń. Jeśli nie potrafisz się zdecydować, które wybrać, możesz stworzyć piramidę skojarzeń. Długość opowiadania zależy od Ciebie.

Aby dodać komentarz poniżej, nie musisz wpisywać adresu email ani strony internetowej. Możesz użyć wymyślonego pseudonimu zamiast imienia.

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *