Ćwiczenie 3. Plan wydarzeń

Dzisiaj dowiemy się czym jest paln wydarzeń i do czego jest w ogóle potrzebny.

Bardzo często rozwinięcie opowieści zawiera wiele wydarzeń i występuje w nim wiele postaci (lub przynajmniej kilka). Bywa tak skomplikowane lub długie, że aby się nie pogubić w pisaniu, trzeba napisać plan wydarzeń.

Plan wydarzeń może być ramowy lub szczegółowy.

Plan szczegółowy to taki, w którym wymieniamy wszystkie wydarzenia, jakie mamy zamiar umieścić w książce.

Plan ramowy zawiera tylko kilka najważniejszych wydarzeń. To co dzieje się pomiędzy nimi, wymyślamy często dopiero w trakcie pisania. Na przykład plan ramowy będzie mówił:

  1. Patrycja wyjeżdża na wakacje do babci.
  2. Patrycja znajduje bezdomnego psa.
  3. Babcia rozpoznaje psa i chce go oddać właścicielowi.

To będą główne wydarzenia, do których musimy zmierzać podczas pisania. Ale pomiędzy tymi zdarzeniami mogły pojawić inne rzeczy, których nie zapisałam w planie. Mogą to być długie fragmenty tekstu pełne przygód i zdarzeń, ale muszą doprowadzić po kolei to tych trzech sytuacji.

Pamiętajcie o tym, że nie musicie pisać planu przed napisaniem każdego opowiadania. Wiele osób nie lubi ich tworzyć i woli usiąść przed pustą kartką i zobaczyć jakie pomysły pojawią się w ich głowie w trakcie pisania. Plan może być po prostu przydatny przy pisaniu dłuższych tekstów albo może ktoś z Was odkryje, że pisanie z planem przychodzi mu łatwiej. Traktujcie więc plan jako narzędzie, którego możecie użyć, jeśli czujecie, że Wam pomoże, ale wcale nie musicie go obowiązkowo pisać.

Plan wydarzeń może się przydać kiedy:

  • Piszemy długi tekst z wieloma wydarzeniami i wątkami.
  • Mamy problem z wymyślaniem na bieżąco kolejnych scen i wydarzeń.
  • Mamy problem z logicznym łączeniem poszczególnych wydarzeń.
  • Mamy problem z ustaleniem konsekwencji poszczególnych wydarzeń i zachowania bohaterów.

Warto spróbować napisać opowiadanie z planem, może akurat Tobie ułatwi pracę.

Wyzwanie

Przedstawię Wam plan ramowy naszej opowieści. Będzie to bardzo krótki plan, zawierający tylko trzy główne wydarzenia. Musicie tak poprowadzić swoją historię, aby zawrzeć w niej te trzy punkty, w odpowiedniej kolejności. Pomiędzy tymi wydarzeniami możecie rozwinąć historię według Waszego pomysłu. To jak doprowadzić do tych trzech wydarzeń, zależy tylko od Was. Jeśli myślicie, że plan ułatwi Wam pisanie, możecie rozwinąć ten plan ramowy w plan szczegółowy. Aby to zrobić, możecie dopisać w punktach wydarzenia, jakie przytrafią się Waszemu bohaterowi pomiędzy tymi trzema głównymi punktami, zaplanować, jak ma dojść do tych wydarzeń.

Dalszy ciąg historii po tym, jak nasz bohater chciał wysiąść z pociągu:

  1. Wasz bohater odkrywa, że jego przyjaciel jest tajnym szpiegiem i nie było z nim kontaktu bo był na sekretnej misji.
  2. Odnajduje przyjaciela.
  3. Razem odzyskują cenny klejnot z rąk bandytów.

Opowiadanie nie musi być bardzo długie. Nie trzeba opisywać dokładnie każdej sceny i każdego wydarzenia. Wystarczy, że opiszecie dokładniej (tak jak sytuację w pociągu w poprzednim ćwiczeniu) jeszcze jedną lub dwie sceny. Pozostałe wydarzenia możecie opisać krótko w kilku zdaniach.

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *