Gryzik

Ilustracje: Paulina Siwek

Wiek: 4+

Ta książka jest inna. Jest niezwykła. Jeśli szukacie historii, która uczy empatii, to właśnie ją znaleźliście. “Gryzik” to historia opowiedziana z dwóch perspektyw, co pozwala nam dostrzec więcej i nauczyć się rozumieć uczucia innych.

Gryzik to dziwny stwór. Ni to zwierzę, ni to potwór. Jest brzydki i nieśmiały. I właśnie dlatego chłopiec chce go koniecznie poznać. Jeszcze nie wie, że Gryzik posiada niezwykły dar, który odmieni wszystkich dorosłych w okolicy.

Co mówią o książce

Opowieść porusza istotne kwestie w rozwoju każdego dziecka, jakimi są bliskość emocjonalna, bliskość fizyczna, rola przytulania i dobrego kontaktu z drugą istotą oraz umiejętność oswajania nieznanego otoczenia. Autorka ze swadą i dużym wyczuciem dziecięcej wrażliwości kreśli podwójną narrację, chłopca i stworka-Gryzika. Dzięki temu zabiegowi dziecko uczy cię empatii, bo zaczyna wsłuchiwać się w drugą osobę i poznaje drugi punkt widzenia tej samej sytuacji. Dodatkowo w historii pojawia się ważne przesłanie do rodziców, by nie zatracili swego dziecięctwa, wydobyli na nowo radość, marzenia i umiejętność uśmiechania się nie tylko ustami ale i sercem. Dobra pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym. Spokojna narracja z elementami tajemnicy trzymającej w umiarkowanym napięciu, bohater chłopiec oraz uwypuklenie roli taty spodobają się małym czytelnikom ale i ich rodzicom. Bo zarówno mały jak i duży czytelnik znajdzie tu coś dla siebie."